انواع کولرگازی

آشنایی با انواع کولرگازی

انواع کولرگازی : یکی از شاخه های تاسیسات در مهندسی مکانیک تهویه ی مطبوع بوده و تنوع بالایی دارد کولرگازی یکی از این سیستم ها بوده که کاربردهای زیادی دارد و در هر خانه و محل کار دیده می شود. در این مقاله به بررسی و معرفی انواع کولرگازی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

مدل های ساخت کولرگازی :

 • انواع کولرهای یک تکه یا پنجره ای
 • انواع کولرهای دو تکه یا اسپلیت
 • انواع کولرهای پرتابل یا قابل حمل
 • انواع کولرهای ایستاده
 • انواع کولرهای سقفی
 • انواع کولرهای کانالی
 • انواع کولرهای چند شعبه

کولر گازی دو تکه

یکی دیگر از انواع کولرگازی ، کولرهای دوتکه می باشد ، این دسته از کولرها به صورت دو تکه بوده و دارای دو بخش جدا از هم می باشند. قسمتی که در خارج از منزل نصب می شود یونیت خارجی نام دارد که شامل کمپرسور و کندانسور می باشد. همچنین قسمت اصلی که در منزل نصب می شود ، یونیت داخلی بوده که اواپراتور در آن قرار دارد.

مرتبط بودن این یونیت داخلی و خارجی به وسیله ی دو میله ی آلومینیومی یا آهنی خواهد بود که این لوله ها شامل یک لوله ی باریک که نقش رساندن گاز سرد از یونیت خارجی به یونیت داخلی را برعهده دارد و لوله ی دیگری که ضخیم تر بوده وظیفه ی خروج و انتقال گاز گرم به یونیت و کمپرسور خارجی را به عهده دارد.

در ضمن این مدل کولرها دارای کنترل از راه دور نیز هستند.کولرهای دوتکه شامل دو مدل کولر معمولی و اینورتر می باشند . در مدل اینورتر هنگامی که شرایط مساعد باشد می تواند ۶۰% مصرف انرژی را نسبت به مدل معمولی کاهش دهد.

تشخیص کولر اینورتر از معمولی

کولرگازی های اینورتر جدید هستند و ممکن است به آنها کولرگازی های کم مصرف هم بگویند. به دستگاهی الکترونیکی که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می کند ، اینورتر یا مبدل برق نیز می گویند. طبق تحقیقاتی که در طول یک سال روی کولرگازی های اینورتر و معمولی انجام شده ، نشان داده که در کولرهای اینورتر به مراتب صرفه جویی در مصرف برق بیشتر از سایر کولرها می باشد که این نکته برتری کولرهای اینورتر را ثابت خواهد کرد.

تفاوت های کولرگازی های کم مصرف جدید با کولرهای قدیمی :

 • در کولرهای قدیمی گاز مصرفی آنها R22 بوده ولی در کولرهای جدید گاز مصرفی R410a می باشد که بسیار سردتر است.از لحاظ دمای جوششی در کولرگازی های جدید ۵۲- درجه ی سانتی گراد است ولی در کولرگازی های قدیمی دمای جوشش ۴۱- درجه ی سانتی گراد می باشد.
 • در کولرگازی های قدیمی نوع کمپرسور به این صورت است که زمانی که دمای محیط با دمایی که شما تنظیم کرده اید یکی شد، کمپرسور خاموش می شود و منتظر دستور مجدد مادربرد می باشد که این روشن شدن مجدد باعث بالا رفتن مصرف جریان برق خواهد شد. ولی در کولرهای اینورتر جدید سیستم با توجه به نوع قطعات و کمپرسور هیچ گاه به طور کامل از مدار خارج نشده که بخواهد برای روشن شدن مجدد مصرف دما را بالا ببرد بلکه باعث می شود قدرت موتور به حداقل برسد و نیازی به استارت مجدد نیست.

کولر گازی پرتابل

این مدل کولرگازی پرتابل یا قابل حمل در ظرفیت های پایینی تولید شده که حالت گرمایشی هم دارند.این کولرگازی هم دارای کنترل از راه دور می باشد . کولرگازی پرتابل به دلیل ساختارش ، برای منزل های اجاره ای یا فضاهای کوچک بسیار کاربردی و مناسب می باشند. کندانسور ، اواپراتور و سایر بخش های کولرگازی در این مدل نیز قرار دارند.

حالت سرمایش در این کولرگازی ها به این صورت است که گرمای موتور از طریق لوله ای به پنجره یا فضای بیرون انتقال یابد که هوا به سمت بیرون پرتاب شود نیز وصل می شود. اگر این کار را انجام ندهید گرما از طریق همین لوله به داخل بر می گردد و کار سرمایش را به درستی انجام نمی دهد. اما در حالت گرمایش از طریق هیتر کولر انجام می شود که هزینه ی زیادی دارد .

کولرگازی ایستاده

این مدل کولرها به صورت ایستاده و دو تکه می باشند که دارای قست داخلی که در منزل قرار می گیرد و قسمت خارجی که در بیرون نصب می شود. کولرگازی های ایستاده مصرف انرژی پایینی دارند و از قدرت رطوبت زدایی بالایی برخوردارند. این کولرها در ظرفیت تا حدود ۹۶۰۰۰۰ BTU تولید می شوند و به دلیل ساختارشان در سالن های بسیار بزرگ کاربردی و مناسب هستند.

کولرگازی پنجره ای

کولر های پنجره ای دارای کندانسور می باشند که در قسمت پشتی این اتاقک و به سمت بیرون قرار دارد و دارای یک فن کندانسور در قسمت پشت آن می باشد که هوا از طریق آن عبور می کند و گرمای محیط را می گیرد و باعث هوای خنک می شود. کولرگازی پنجره ای معایبی هم دارد از جمله این معایب نداشتن ریموت کنترل ، مصرف برق بالا و سرو صدای زیاد نیز می باشند.

نحوه ی سرما سازی در کولر

در قسمت یونیت خارجی دستگاه که در خارج از ساختمان نصب می شود نیز یک کمپرسور گاز و یک کندانسور و یک فن خنک کننده ی کندانسور قرار دارد که کارایی آنها مانند یخچال و فریزر می باشد. نحوه ی سرما سازی به این گونه است که کمپرسور گاز را متراکم می کند و به کندانسور می فرستد و بعد به وسیله ی لوله های رابط به یونیت قسمت داخلی می رساند.

که در لوله های مویین گاز متراکم می شود و در کوئل می گردد. همچنین گازی که در کوئل در حال چرخش باشد، گرمای خود را از طریق مولکول های هوا گرفته و به فین های کوئل برخورد می کند که در این صورت مولکول های هوا خنک شده و دمای محیط را کاهش می دهد.

مقایسه ی کولرهای گازی با کولرهای آبی

کولرهای آبی به وسیله ی تبخیر شدن رطوبت و تبدیل گرما به گرمای نهان ، باعث کاهش دمای محیط شده اما کولرگازی ها این گونه اند که مبرد با دمای پایین در قسمت لوله های یونیت داخلی و همچنین مکش هوای گرم سبب سرمایش هوای محیط می شود و این گرما را از طریق کندانسور به محیط خارجی بیرون می برد.

کولرگازی ها در صنعت تهویه جایگاه مهمی قرار دارند زیرا :

 • گرمای محیط را کاهش می دهد در واقع تهویه ی مطبوع را ایجاد می کند زیرا هم رطوبت و دما را کاهش می دهد و هم با وجود فیلتر ذرات معلق در هوا با فیلتر خود ذرات را از هوای اتاق خارج می کند.
 • رطوبت را افزایش نمی دهد و از این جهت برای مناطق شرجی بسیار مناسب می باشد.
 • مصرف انرژی در کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی خواهد شد.
 • کولرگازی نوعی موتور گرمایی ست که گرما را از محیط سرد به محیط بیرون هدایت می کند اما کولرآبی ها گرمای محیط را به آبی که تبخیر می شود و در کابین کولر انتقال می دهد نیز می رساند.
 • محیط در کولرهای گازی باید با بیرون ایزوله باشد . اما در کولرهای آبی نیازی به ایزوله کردن نیست، چون کولرآبی باید در محیط بیرون نصب شود.
 • در کولرهای گازی می توان گاهی از حالت گرمایشی آنها استفاده کرد ولی کولرهای آبی این حالت را ندارند.

انواع کولرگازی

در این مقاله به بررسی و معرفی انواع کولرگازی و برخی ویژگی های ان پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید و موثر بوده باشد ، در صورتی که قصد خرید کولرگازی از بانه را دارید ، میتوانید با کارشناسان فروش بانه به روز تماس حاصل کرده و سفارش خود را ثبت نمائید.

انواع کولرگازی

نویسنده:zare

دسته‌بندی:مقالات آموزشی

تاریخ : دی ۲۴, ۱۳۹۶

انواع کولرگازی
4.9 (97.5%) 8 votes

اطلاعات تماس