تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی

تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی

تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی » با گرم شدن هوا مردم به سراغ سیستم های خنک کننده می روند و سیستم مورد نیاز خود را با توجه به منطقه و آب و هوای محل سکونت خود انتخاب می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخاب درست یک کولر مناسب با مصرف انرژی پایین راهنمایی کنیم.

بررسی تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی

در تمامی مناطق کشور عمدتا دو نوع کولر برای خنک کردن محیط وجود دارد که به کولرهای گازی و کولرهای آبی معروف هستند. کولرهای آبی ، کولرهایی هستند که به وسیله ی آب هوای خنک را منتقل می کنند و کولرهای گازی به وسیله ی یک گاز خنک کننده، هوای خنک را در فضا پخش می کنند. در ادامه قصد داریم تا شما را با مزیت ها و معایب این دو سیستم خنک کننده بیشتر آشنا کنیم.

مزیت ها و معایب کولرهای آبی

کولرهای آبی را بیشتر در منازل قدیمی می توان مشاهده کرد. همچنین از این کولرها بیشتر در مناطقی که آب و هوایی خشک دارند نیز استفاده می شود. عملکرد کولرهای آبی به این صورت است که با استفاده از سرمای تولید شده از تبخیر قطره های ریز آب موجود در هوا هوای محیط را خنک می کنند.

مزایای کولر های آبی

مزیت های کولرهای آبی در میزان مصرف برق کم و قیمت ارزانتر از سایر خنک کننده ها است. اما این سیسم ها نیز دارای معایبی هستند که با توجه به این معایب یا باید کولرهای گازی را به جای آن ها خرید و یا اصول ایمنی و بهداشتی را نیز در آن ها رعایت کرد.

مثلا در شهرهایی مانند تهران که گاهی دچار آلودگی هوا هستند این کولرها به دلیل قرار داشتن در فضای آزاد، گرد و غبار هوا را به داخل ساختمان می کشانند و باعث آلودگی محیط  داخلی نیز می شوند. برخی افراد با روشن کردن کولرهای آبی ممکن است دچار سر درد ، گرفتگی بینی ، گلودرد و یا سرفه شوند که این امر نیز به دلیل همان آلودگی هوا می باشد.

معمولا قسمت پوشال های کولرهای آبی پر از گرد و غبار و قارچ ها  می باشند که این موارد نیز به دلیل وجود رطوبت،  به همراه جریان هوا به داخل ساختمان نفوذ می کنند.

نکات لازم برای استفاده از کولرهای آبی  که تا حدودی شما را از آلودگی ها دور خواهند کرد.

  • سالی یک بار پوشال های کولر آبی را بشویید و یا تعویض کنید.
  • محلول ضد عفونی سانوسیل به آب کولر اضافه کنید.
  • قبل از اینکه کولر را روشن کنید ۱۵ دقیقه فقط پمپ کولر را بزنید تا پوشال ها کاملا خیس شوند.
  • مراقب باشید به دلیل مرطوب بودن کولر آبی خطر برق گرفتگی دو چندان می شود.
  • در صورت بروز مشکل با توجه به بدنه ی فلزی کولر آن را به دست متخصص این کار بسپارید.
  • در صورتی که تازه به خانه ای جدید رفته اید قبل از تعویض پوشال از قطع بودن برق آن مطمعن شوید.
  • در صورتی که می خواهید کانال کشی کنید باید مسیری کوتاه را انتخاب کنید و محل کانال ها را عایق کنید تا از هدر رفتن سرما جلوگیری کنید.
  • جهت عدم تابش مستقیم نور خورشید روی کولر را سایبان نصب کنید.
  • در روز از دور کند کولر استفاده کنید و آن را زیاد روشن نگذارید.

مزیت های کولرهای گازی

این کولرها برخلاف کولرهای آبی باعث افزایش رطوبت محیط نمی شوند و در تمامی مناطق نیز قابل استفاده می باشند. کارایی این کولر ها به این گونه است که هوای خانه را بسیار خنک می کنند و احتمال ورود آلودگی به داخل ساختمان را تقریبا به صفر می رسانند.

مشکل عمده ای که در این نوع کولرها وجود دارد مصرف انرژی بالای آن ها می باشد که می توان این مشکل را با نصب و رعایت ظرفیت مناسب، با توجه به محیط و منطقه ی سکونت تا حدودی حل کرد.

کولرهای گازی  از نظر ساختار و کاربردشان به دو مدل عمده تقسیم می شوند: کولرهای پنجره ای و کولرهای اسپلیت.

در کولرهای پنجره ای میزان مصرف برق ۲/۵ برابر نسبت به اسپلیت ها بیشتر می باشد. کولرهای اسپلیت از کولرهای پنجره ای گرانتر هستند اما استفاده از کولرهای اسپلیت با کاهش مبلغ قبض برق این هزینه را جبران می کنند.

خرید اسپیلت و کولر گازی از بانه

امیدواریم که مطلب ” تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی ” برای شما کابران محترم بانه به روز مفید بوده باشد ، جهت خرید کولرگازی از بانه می توانید با فروشگاه بانه به روز تماس حاصل فرمائید.

تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی

نویسنده:zare

دسته‌بندی:مقالات آموزشی

تاریخ : اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷

تفاوت کولرهای آبی با کولرهای گازی
4.5 (90%) 2 votes

اطلاعات تماس