سوال های رایج در باره ی انتخاب و خرید کولرگازی

امروزه با رشد سریع تکنولوژی امکانات متفاوت و برندهای متعددی پدید آمدند که دستگاه های مختلفی نیز عرضه می کنند ، ممکن است این گوناگونیباعث سردرگمی مصرف کننده در انتخاب و خرید کولرگازی شود .  بدین منظور ما در این مقاله می خواهیم با نحوه ی انتخاب ، خرید کولرگازی ، نصب و سرویس کردن آن آشنا کنیم. با ما در وبلاگ بانه به روز همراه باشید.

خرید کولرگازی به قیمت بانه

همچنین در صورتی که قصد خرید کولرگازی به قیمت بانه را دارید میتوانید با کارشناسان فروش وب سایت بانه به روز تماس گرفته و کولر گازی خود را به صورت مستقیم از بانه و به ارزانترین قیمت خریداری نمائید.

انتخاب و خرید کولرگازی

انتخاب برند در خرید کولرگازی

قبل از خرید هر محصولی باید به اعتبار برند آن محصول دقت فرمایید. زمانی که قصد خرید کولرگازی را دارید باید توجه داشته باشید که کولرگازی مورد نظرتان دارای خدمات پس از فروش باشد تا درصورت بروز مشکل بتوانید با نمایندگی های آن محصول تماس داشته باشید. علاوه بر این ها هزینه ای که بابت خرید کولرگازی پرداخت می کنید باید متناسب با کیفیت ، نوع محصول و همچنین میزان مصرف انرژی آن محصول باشد.

خصوصیات کولرگازی های کم مصرف

متاسفانه عده ای برای خرید کولرگازی توجه ای به مصرف انرژی محصول ندارند و قیمت محصول برایشان اولویت اول دارد. در بازار فروش کولرگازی هایی با مصرف +A  و ++A دیده می شوند که تقریبا حدود ۴۰ % درمصرف انرژی صرفه جویی می کنند که همین مقدار نیز در بعضی موارد به  ۶۰% هم خواهد رسید.

متقاضیان خرید کولرگازی می توانند با توجه به فضایی که دارند کولرگازی هایی با قابلیت قدرت موتور مناسب انتخاب کنند و اولویت خود را با توجه به میزان مصرف انرژی کولرگازی بگذارند. باید بدانید که کولرهای مدل اینورتر کم مصرف ترین نوع کولرگازی های موجود در بازار می باشند.

نصب کولرگازی و پشتیبانی فنی

در هر محصولی کارت گارانتی وجود دارد که از طریق شرکت های گارانتی شده در سراسر کشور نصب وخدمات پس از فروش آن انجام می شود.فروشنده گان کولر حتما این خدمات را به شما معرفی خواهند کرد. همچنین می توانید از طریق شماره تماس های درج شده روی کارت گارانتی و دادن کد کارت خدمات مورد نظر را دریافت کنید. پشتیبانی این محصولات همه روزه آماده ی خدمت رسانی به تمامی مشتریان گرامی در مورد نصب و خدمات کولرگازی می باشند.

خرید کولرگازی عمده

خرید کردن به صورت عمده برای تمامی پروژه ها ، همکاران، انبوه سازان، به همراه خدمات کامل شامل نصب ، ضمانت و خدمات پس از فروش صورت می گیرد و به این خریداران تخفیف ویژه ای نیز تعطق می گیرد.

سوال: نحوه ی کارایی کولرگازی اسپلیت چگونه است؟ اسپلیت چیست؟

جواب: کولرهای اسپلیت جدیدترین نوع کولرگازی های موجود در بازار هستند. سیستم این کولر ها از دو بخش تشکیل شده که تیکه ی داخلی کولر پنل نام دارد و به تیکه ی بیرونی آن کندانسور گفته می شود. این دو بخش  به وسیله ی  لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند.

انواع کولرگازی

جواب: کولرگازی های پنجره ای ، ایستاده ، دیواری ، سقفی ، پرتابل

 کولرگازی های اسپلیت

جواب: اسپلیت دیواری، اسپلیت سقفی کانالی ، اسپلیت سقفی کاستی ، اسپلیت سقفی زمینی، اسپلیت ایستاده

 نحوه ی کارکرد کولرگازی پنجره ای

جواب: کولرگازی های پنجره ای از یک قسمت تشکیل شده اند که تمامی تجهیزات آن ها نظیر کندانسور، موتور و …در همان قسمت قرار گرفته اند. این کولرگازی ها به کولر های پنجره ای معروف شده و در پشت پنجره ها قابل نصب می باشند.

نحوه ی کارکرد کولرگازی های پرتابل

این کولرها که اصطلاحا به آنها کولرهای قابل حمل نیز می گویند، بازهم کولر های یک قسمتی هستند که مانند کولرهای پنجره ای تمامی قطعات آن ها در داخل همان قسمت قرار گرفته اند. در قسمت پشتی کولرهای پرتابل لوله ای پلاستیکی با قطر ۱۵ سانتی متر قرار دارد که وظیفه ی آن انتقال هوای گرم به بیرون است.

ظرفیت های اسپلیت های دیواری

جواب: کولرگازی های اسپلیت دارای ظرفیت هایی از ۹۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ BTU هستند که معمولا از تکنولوژی ریموت کنترل نیز بهرمند می شوند.

ظرفیت های کولرگازی پنجره ای به چه صورت است؟

جواب: کولرگازی های پنجره ای دو ظرفیت اصلی ۱۸۰۰۰ و ۲۴۰۰۰ و گاهی برخی شرکت ها ۱۲۰۰۰ BTU را تولید نیز می کنند. در بعضی موارد این کولر ها مجهز به سیستم ریموت کنترل  هم هستند.

 ظرفیت کولرگازی های پرتابل

جواب: پرتابل ها دارای ظرفیت های ۹۰۰۰ BTU  و ۱۲۰۰۰BTU بوده و گاهی در ظرفیت های ۷۰۰۰ و ۱۴۰۰۰BTU هم تولید می شوند. این مدل کولرگازی ها هم در سرما و هم در گرما قابل استفاده می باشند. استفاده از تکنولوژی کنترل از راه دور نیز از ویژگی های این کولرها می باشد.

 منظور از آب و هوا در کولرگازی چیست؟

ما با سه نوع آب و هوا نظیر سردسیر، معتدل و گرمسیر مواجه ایم. کولرهایی که نوع T1 هستند برای آب و هوای مناطق معتدل مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا تا دمای ۴۳ درجه ی سانتی گراد و در بعضی شرایطی تا ۴۶ درجه ی سانتی گراد هم کارایی دارند. این کولر ها برای مناطق شمالی ،تهران یا کرج کاربردی هستند. اما کولرهای نوع T3 برای مناطق گرمسیری شامل استان خوزستان ، بوشهر و… با دمای ۵۲ درجه ی سانتی گراد قابل استفاده هستند.

 به جز استان های جنوبی چه مناطقی نیاز به کولرگازی های گرمسیری دارند؟

جواب: استان قم و زاهدان

 تروپیکال چیست؟

جواب: منظور ازتروپیکال همان آب و هوای حاره ای یا استوایی می باشد، مناطقی که گرمسیری هستند نیزاز این نوع کولرها استفاده می کنند.

آیا کولرگازی های تروپیکال در مناطقی مانند تهران که هوایی معتدل دارند نیز کاربردی می باشند؟

جواب: بله این کولرها نیز در تهران یا شهرهای اطراف آن نیز قابل نصب هستند .

چه زمانی به شارژ گاز یا سرویس کولر نیاز داریم؟

تا زمانی که کولرگازی ها هوای ساختمان را به خوبی خنک می کنند نیازی به اضافه کردن گاز نمی باشد ولی در کولرگازی های اسپلیت امکان خروج گاز از طریقه لوله ها وجود دارد. پس در این کولرها هر سال حداقل یک بار باید گاز کولر چک شود . همچنین سالی این کولرها سالانه یک بار به  سرویس نیاز دارند.

 چه موقع باید فیلتر های کولرگازی ها را  تمیز کرد؟

جواب: کولرهایی که در منازل نصب هستند فیلتر های توری شکل آن ها را هر ماه یک بار باید با آب خالی شست ولی در ادارات یا فروشگاه ها هر دو هفته حداقل یک بار باید آن ها را شست.

اگر فیلترها هر دو هفته یا هر ماه یک بار شسته نشوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جواب: در صورتی که این فیلتر ها شسته نشوند باعث بوی بد اواپراتور شده و در قسمت پنل به دلیل گرد و غبار باعث ایجاد لجن می شوند و همه ی این موارد می توانند باعث افزایش مصرف برق و کاهش قدرت باد شوند.

 آیا سرویس سالیانه نیاز است؟

بله، در صورتی که به صورت سالیانه کولرگازی ها سرویس نشوند ، میزان مصرفی برق آن ها افزایش می یابد و رفته رفته ممکن است به سیستم اصلی نیز آسیب برسانند.

سرویس فیلترهای هپا یا زئولایت و پلاسما چگونه می باشد؟

جواب: فیلتر های ذکر شده اصلا نباید شسته شوند زیرا این کار باعث خرابی آن ها خواهد شد. در مورد این کولر ها  فقط باید خاک روی آن ها را پاک کنید.

 هزینه ی شارژ گاز چقدر می باشد؟

جواب: شارژ گاز نوع فریون۲۲ به طور سایانه ۴۰تا ۵۰ هزار تومان می باشد ولی اگر دستگاه به شارژ کامل نیاز داشته باشد ۶۰تا۹۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

هزینه ی شارژ گاز ۴۱۰ و ۴۰۷ چقدر می باشد؟

جواب: هزینه ی گاز تکمیلی ۶۰تا۷۰ هزار تومان و شارژ کامل حدود ۸۰تا۱۱۰ هزار تومان می باشد.

تفاوت قیمت گاز ۲۲ با ۴۱۰ چه قدر می باشد؟

جواب: کولرهایی که از گاز ۴۱۰ استفاده می کنند حدودا ۴ یا ۵ سال است که تولید شده اند و به مراتب هزینه ی آن ها نسبت به گاز ۲۲ کمتر است.

 توصیه ها ی لازم هنگام خرید کولرگازی با گاز ۲۲ چه مواردی هستند؟

جواب: گاز ۲۲ به دلیل آسیب رساندن به محیط زیست درحال جمع آوری می باشد. اما تولید گاز ۲۲ تا سال های ۲۰۱۵ در دستگاه های قدیمی تامین می شود . به همین دلیل است که کولرهای موجود با گاز ۲۲ ارزانتر هستند و راندمان وبهره وری این کولرها نسبت به کولرهای گاز ۴۱۰ نیز پایین تر است.

چند نوع کمپرسور در کولرگازی وجود دارد؟

جواب : نوع پیستونی که شامل ظرفیت های ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰BTU بوده و البته صدای زیادی هم تولید می کند. نوع روتاری که دارای ظرفیت های ۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ BTU بوده و صدای کمی هم دارد و راندمان آن نیز بالا می باشد. کمپرسور های اسکرال دارای ظرفیت های ۲۴۰۰۰ و ۹۶۰۰۰ BTU با راندمان بالا و صدای بسیار کم هستند. همچنین این نوع کمپرسور در اسپلیت های دیواری ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ و اسپلیت های ایستاده ۴۸۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ و بالاتر کاربرد دارند.

آیا نوع گاز استفاده شده در کولر با نوع کمپرسور ارتباط دارد؟

جواب : در مدل های مختلف کولرگازی ها کمپرسور های متفاوتی به کار رفته است اما زمانی که یک نوع کمپرسور برای گاز ۲۲ در کارخانه تولید شود دیگر نمی توان گاز دیگری به آن اضافه کرد.

آیا نوع کمپرسور به کار رفته در کولر، بسته به  شرایط آب و هوایی متفاوت،  فرق دارد ؟

جواب : در مناطقی با آب و هوای معتدل عموما از کولرهایی با توان کمپرسوری  ۷۰۰۰ و ۹۰۰۰ استفاده می شود و برای مناطق حاره ای یا تروپیکال به دلیل گرمای زیاد کمترین میزان BUT ۱۲۰۰۰ است و تا ظرفیت های بالاتر هم ادامه دارند.  در چنین مناطقی کمپرسور هایی از نوع روتاری یا اسکرال قابل استفاده هستند .

انجام خدمات سرویس کولر گازی ها با چه قیمتی انجام می شود ؟

جواب : سرویس کولر شامل پاک سازی و شستشوی کامل پنل داخلی و فیلترهای اعمال شده در آن ، بعلاوه ی کندانسور کولر که در بخش خارجی تعبیه شده است ، می باشد . اما هزینه ی کار به صورتی است که، اجرت تعویض و یا تعمیر کولر و همچنین اضافه کردن گاز در صورت نیاز به کولر به صورت جدا گانه حساب می شوند . به طور کلی هزینه ی سرویس یک کولر در حدود ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان می باشد .

آیا بابت ایاب و ذهاب پرسنل تعمیراتی و یا سرویس کار باید هزینه ای به آن ها پرداخت شود ؟

جواب : آری ، پرداخت هزینه ی رفت و آمد را به طور دقیق نمی توان بیان کرد زیرا به عوامل بسیاری همچون مسافت و …بستگی دارد ولی به طور کلی در محدوده ی شهر تهران حدود ۳۰۰۰۰ تومان می باشد .

هزینه ی نصب کولر، چگونه محاسبه می شود ؟

جواب : کولری که به تازگی خریداری شده است ، نصب و اجرای آن برای بار اول رایگان می باشد. اما در صورت باز کردن و نصب مجدد کولر در مکان دیگر (جا بجایی کولر)  معمولا هزینه ای در حدود ۶۰ تا ۹۰ هزار تومن در خواست می شود . نا گفته نماند که این قیمت برای اسپلیت های دیواری در نظر گرفته شده است . توجه داشته باشید که برخی از برند کولر ها، علاوه بر نصب رایگان ، ۵ متر لوله و عایق رایگان نیز  در اختیار مشتری می گذارند. اما برخی دیگر از برند های نیز به طور کلی نصب و خرید لوله و لوازمات اضافه را بر عهده خریدار گذاشته اند.

در صورتی که لوله های کولر گازی توسط لوله گذار کولر درون دیوار سالن ( منزل) به کار گرفته شده باشد ، در موقع خرید کولر باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

جواب : بهتر است از اطلاعاتی همچون اندازه و سایز لوله های مسی و همچنین تعداد رشته های کابل برق که در دیوار های ساختمان به کار گرفته شده اند، اطلاعاتی داشته باشیم و سپس متناسب با نوع لوله کشی ها و برقکاری ساختمان ، سیستم  خنک کننده ی متناسب با منزل خود را تهیه کنیم .

تفاوت کابل فرمان و برق اصلی در کولر ها چیست ؟

جواب : کابل برق اصلی( تغذیه ) اتصال بین کولر را به برق شهری(کنتور برق ) برقرار می کند و گاها در بعضی مدل ها از سمت یونیت داخلی و یا از سمت کمپرسور(کندانسور) به  برق شهری وصل  می شود. این کابل به صورت دو رشته ای و معمولا با نمره ی ۵/۲ و یا بیشتر بوده که با متراژ سیم کشی دستگاه نیز مرتبط است . اگر ساختمان مجهز به چاه ارت باشد باید از یک کابل سه رشته ای استفاده کرد . اما کابل فرمان در اصل ارتباط بین پنل داخلی و بیرونی (کندانسور) را برقرار می کند و ممکن است ۴ ، ۵ و یا ۶ رشته ایی ،  با نمره ی ۵/۱ باشد .

در کولرهای اینورتر دار از چه نوع کابل فرمانی استفاده می شود ؟

جواب : در کولر های اسپلیت اینورتر دار،  نوع کابل فرمان فرق دارد و از نوع شیلد دار ۴ رشته ای و به دلیل جلوگیری از نویز بر روی کولر اعمال می شود .

چگونه سیستم های اسپلیت را به صورت رایگان نصب کنیم ؟

جواب : قابل توجه شما عزیزان ، هزینه ی نصب و اجرت نصاب کولر اسپلیت، چه از نوع دیواری و چه از نوع ایستاده ی آن کاملا رایگان است. مراحل ارائه ی این خدمات به این شکل است که نصاب کولر کار خود را از بیرون کشیدن کولر از کارتون آن شروع کرده و تا انتخاب مکان مناسب و نصب کامل آن بر روی دیوار و یا  قرار دادن آن در سالن به کار خود ادامه می دهد.

نصب تمامی اتصالات بین یونیت داخلی و یونیت خارجی به طوری که ارتباط دقیق و درستی بین آن ها بر قرار باشد بر عهده ی نصاب می باشد. در مرحله ی بعد لوله ها را وکیوم کرده و شیر مخصوص گاز کولر را باز می کند و در آخر هم اقدام به روشن کردن کولر و تحویل آن به مشتری می نماید . توجه داشته باشید که تهیه ی تمامی وسایل های مورد نیاز در طی نصب بر عهده ی خریدار است .

چه وسایل و لوازماتی شامل نصب رایگان نمی شوند ؟

جواب : همان طور که گفته شد برخی از شرکت ها ۵ متر لوله و عایق را به صورت مجانی در اختیار مشتری قرار می دهند و برخی دیگر هم هیچ گونه امکانات رایگانی ندارند . اما باید توجه داشته باشید در صورتی که شرکت این لوازمات را به صورت رایگان در اختیار خریدار قرار نداده باشید تهیه ی  ، لوله و عایق اضافه برای نصب ، کابل برق فرمان ، رابط بین یونیت داخلی و خارجی ، کابل برق اصلی و تغذیه ، پایه ی زمینی برای یونیت خارجی و یا سینی دیواری برای نصب کولر به دیوار ، هزینه ی شارژ اضافه گاز در صورت نیاز ، هزینه ی رفت و آمد ، شلنگ تخلیه ی آب و پمپ درین آب ، داکت و …. برعهده ی خریدار هستند .

در صورتی که برای نصب کولر به جرثقیل و یا بالابر نیاز باشد ؛ هزینه ی آن بر عهده ی چه کسی است ؟

جواب : معمولا در شرایطی که نصب یونیت خارجی (شرایط مکانی و انتقال آن)  مشکل باشد،  از این ابزار ها استفاده می کنند و فراهم کردن بالا بر و .. بر عهده ی شخص خریدار است

آیا در مقدار برق مصرفی و هزینه ی برق ماهیانه تفاوتی ایجاد می شود؟

جواب : پاسخ به این سوال به موارد متعددی بستگی دارد و تا حدودی هم بسیار سخت است. چرا که  با توجه به تجاری یا مسکونی بودن محیط و نرخ متفاوت تعرفه ی هر کیلو وات برق در شهرهای مختلف که اتفاقا تفاوت های فاحشی هم با یکدیگر دارند، ارزیابی میزان هزینه ی برق مصرفی بسیار متفاوت است.

برای نمونه کنتورهای دیجیتالی سه حالت کم بار ، میان بار و اوج بار دارند و می توانید میزان مصرف درهر حالت را به صورت جداگانه در قبض برق منزلتان مشاهده کنید . بعلاوه مصرف برق در شب گران تر بوده و در حالت اوج بار قرار دارد و همه و همه بر روی هزینه ی برق مصرفی خانوار و یا شرکت ها موثر هستند .

با توجه به دلایل گفته شده نمی توان میزان دقیقی از کاهش هزینه ها ارائه داد. اما تا حدودی با استفاده از برچسب کناری کولر می توان وات مصرفی بر ساعت را بر هزینه ی هر کیلو وات ساعت که در قبوض برق مشخص هستند، ضرب کنید. سپس عددی که بدست آمده را در تعداد شبانه روزی که از کولر استفاده کرده اید، ضرب کنید. حالا باید عدد بدست آمده را بر ۳۰ روز ضرب کنید ، تا مصرف برق یک ماه شما بدست بیاید ‌.

البته توجه داشته باشید این محاسبات مربوط به کولر های معمولی و با کمپرسور دورثابت است . درحالی که  ما به  شما پیشنهاد می دهیم از کولر هایی با کلاس انرژی +A و مجهز به فناوری اینورتر استفاده کنید . زیرا سیستم اینورتر در بهینه سازی مصرف برق  نقش بسیار مهمی را ایفا می کند که در نتیجه ی آن مسلما کاهش هزینه ی قبض منزل شما را در پی خواهد داشت .

مصرف برق برای کولر های مجهز به فناوری اینورتر چگونه است ؟

جواب : با توجه به اینکه نوع کمپرسور در میزان برق مصرفی کولر بسیار تاثیر گذار است در راستای کاهش مصرف انرژی در این نوع کولر ها از کمپرسورهایی با دورهای متغییر استفاده می شود . در واقع کولر بسته به نیاز محیط به صورت مدوام در یک حالت از مصرف انرژی کار نمی‌کند و به طور مداوم در حال افزایش و کاهش میزان مصرف انرژی می ب باشد. مسلما میزان مصرف کمپرسور در هر لحظه و در حالت های مختلف متفاوت است.

به طور میانگین و کلی می توان برای این نوع از کولر ها ۵۰ الی ۶۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق را در نظر گرفت. توجه کنید که این گونه اعداد و رقم ها در شرایط آزمایشگاهی محاسبه می شوند و ممکن است تا حدودی با شرایط طبیعی متفاوت باشند .

پیشنهاد شما برای خرید کولرگازی ، از چه نوع مارک و مدلی است ؟

جواب : برای انتخاب یک سیستم خنک کننده حتما باید برندی را که مجهز به امکانات و خدمات خوب و دارای سطح کیفیتی مناسب است را در نظر بگیرید. حتما به طراحی شکل ظاهری کولر نیز توجه کنید زیرا همین طراحی به سالن شما جلوه ای خاص می بخشد.

کاربرد فیوز یا کلید مینیاتوری چیست و آیا استفاده از آن الزامی است؟

جواب : به کار گیری این نوع فیوز الزامی است و متناسب با ظرفیت ، مدل کولر و همچنین آمپر آن برای دستگاه قابل اجرا است. توجه داشته باشید که اگر قرار است این نوع فیوز ها را  در محیط بیرونی و یا بالکن نصب کنید، حتما برای محافظت از آن ؛ از قاب های مخصوص استفاده کنید.

آیا استفاده از محافظ های برق برای کولر های گازی الزامی است؟

جواب : استفاده از  محافظ های برقی بر سر راه کولر های گازی بسیار مهم است. توجه داشته باشید که بهتر است از مارک های معتبری استفاده کنید که در این صورت دیگر نیازی به استفاده از فیوز مینیاتوری هم الزامی نیست.

برای نمونه محافظ باید دارای ولت متر دیجیتالی باشد که  ولتاژ برق را نشان بدهد و همچنین  مجهز به کلید دستی برای قطع و وصل کردن جریان برق باشد. از سیستم زمان تاخیری در ساختار آن استفاده شده و تا میزان ۳۰ آمپر نیز کارایی داشته باشد.  مهم تر از همه این ها محافظ باید دارای ترمینال ورودی و خروجی برای اتصال کابل برق به کولر باشد . توصیه می شود از محافط های دو شاخه ای استفاده نکنید.

آیا ممکن است دو کولر با مدل و برند یکسان در دو فروشگاه عرضه کننده با هم تفاوت داشته باشند ؟

جواب : توصیه ما به شما در این مورد فقط این است که از مکان ها و فروشگاه های معتبر و با سابقه، خریداری کنید تا از کیفیت محصول و اصل بودن آن اطمینان خاطر داشته باشید.

آیا زمان خرید کولرگازی مهم است ؟

زمان خرید کولرگازی و اسپیلت تا حدودی پاسخ به این سوال مثبت است ، زیرا در ۶ ماهه ی دوم سال به دلیل حجم کاری کمتر و بعلاوه کاهش قیمت کولرها، می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید . لازم به ذکر است که شرکت ها و پرسنل نصاب در این زمان از سال ، علاوه برارائه ی کیفیت بهتر در حین نصب ، در مدت زمان کمتری برای اجرای و نصب کولر نیز به شما مراجعه می کنند . طبیعتا ، به دلیل ترافیک کاری زیاد در ماه های خرداد ، تیر و مرداد و همچنین افزایش فروش و نصب ، ممکن  است، کیفیت کار کاهش پیدا کند .

به طور میانگین چقدر زمان برای نصب کولر گازی نیاز است؟

جواب : در ۶ ماهه ی اول سال بعد از خرید کولرگازی و تحویل به مشتری ، نصب کولر بعد از یک روز به طور حتم اجرا می شود ولی در ماه های پر ترافیک ممکن است این فرایند تا ۳ روز هم به طول بیانجامد .

به طور استاندارد فاصله ی بین پنل داخلی و خارجی چقدر باید باشد ؟

جواب : این فاصله درBUT  های متفاوت فرق دارد ولی در اسپلیت های ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ تا حداکثر ۱۵ متر لوله کشی و حدود ۷ متر (به اندازه ی دو طبقه ) ارتفاع،  مانعی ندارد. در اسپلیت های ۱۸۰۰۰ نیز  حداکثر ۱۵ متر طول لوله ، با فاصله ی عمودی ۷ متر نیز استاندارد است . توجه داشته باشید این متراژ ها به مارک کولرها نیز بستگی دارد و گاها اسپلیت ۱۸۰۰۰ برخی از مارک ها تا ۳۰ متر طول لوله و ۱۵ مترارتفاع نیز کارایی لازم را ارائه می دهند. در مورد اسپلیت های ۲۴۰۰۰ ، ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ نیز حداکثر طول لوله ی استاندارد ۳۰ متر و ارتفاع ۱۵ متر یا حدودا ۵ طبقه، حالت استاندارد دارد.

برای لوله کشی در ارتفاع ، چه  نکاتی فنی را باید رعایت کرد ؟

جواب : در صورتی که بیش از ۷ متر ارتفاع برقرار شده باشد، یک یا دو تله روغن (اویل تراپ) باید استفاده شود .

کارایی اسپلیت های تک پنله و چند پنله را توضیح دهید ؟ کدام یک بهتر است ؟

جواب : استفاده از نوع اسپلیت به فضای شما برای نصب پنل های خارجی بستگی دارد. اگر شرایط محیطی بزرگی را در اختیار دارد، و  می توانید از دو الی سه  یونیت خارجی استفاده کنید. بهتر است کولر های تک پنله را انتخاب کنید که مزیت  هایی همچون قیمت مناسب تر و  کم مصرف تر بودن را  دارا می باشند . اما در حالتی که فضای شما  آپارتمانی است و جا برای نصب پنل خارجی در اختیار ندارید و یا حتی نمی توانید روی نمای خارجی منزل، بالکن و حتی پشت بام آن را جای بدهید ، بهترین انتخاب برای شما می تواند استفاده از اسپلیت های چند پانله (مولتی ) باشد . به طور معمول از یک یا چند کولر تک پنله در واحد های مسکونی و تجاری استفاده می شود .

آیا مشاوره برای نصب و بازدید از محل نصب کولر رایگان است ؟

جواب : به طور معمول کارشناسان و پرسنل در صورت بازدید از محل به جهت رفت و آمد مبلغی را از خریدار دریافت می کنند.

کولر گازی ها در زمینه ی گرمایش نیز کاربردی هستند ؟

جواب : بله انواعی از کولر گازها با قابلیت سرد و گرم و متناسب با فصل تولید شده اند که میتوانند به صورت گرمایشی نیز به کار گرفته شوند .

سوال : کاربرد پمپ درین در ساختار کولر گازی چیست ؟

جواب : اعمال این پمپ علاوه بر ظاهری زیبا و اندازه ی کوچک آن ، می تواند علی رغم صدای بسیار کمی که دارد آب کولر را به بیرون هدایت کند. با استفاده از این پمپ دیگر از دردسرهایی مثل تخیله ی سطل آب در فضای سالن به صورت دستی رهایی می یابید و مسلما جلوه ی سالن نیز زیباتر می شود.

در صورت دسترسی نداشتن (گم شدن) به ریموت کنترل کولر،  چه باید کرد ؟

در چنین شرایطی  به دلیل نداشتن کنترل یدکی و یا هزینه ی زیاد آن برای خرید کولرگازی مجدد، توصیه ما به شما این است، که از کنترل های همه کاره که توانایی کنترل همه ی کولر گازی ها را دارند ، استفاده کنید.

پرده ی هوا چه کاربردی دارد و آیا استفاده از آن ها مفید است ؟

در محیط هایی همچون فروشگاه ها و اماکن تجاری که ناگزیرند، درب ورودی را باز بگذارند ، برای نگه داشتن و جلوگیری از خروج باد خنک به بیرون معمولا یک پرده ی هوا متناسب با عرض ورودی بالای درب نصب می کنند و تا حدودی تبادل هوا بین محیط داخل و خارج را کاهش می دهند.

در صورتی که برق منزل تک فاز باشد برای نصب کولر گازی با مشکل مواجه خواهیم شد ؟

در محیط هایی که تازه ساخت هستند و یا حداکثر ۱۵ سال از ساخت آن ها گذشته است، کنتوری که برای این فضاها به کار گرفته شده معمولا از نوع دیجیتالی با آمپر ۲۵ یا ۳۲ است، پس به راحتی می توان از  ۱ الی ۴ کولر بدون هیچ مشکلی استفاده کرد. اما ساختمان هایی که بالای ۱۵ سال از ساخت بنای آن ها می گذرد، در صورت که میزان آمپر کمتر از میزان ۲۵ یا ۳۲ (درج شده بر روی قبض برق )، باشد باید اقدام به تعویض کنتور کنید و یا متناسب با سیستم برق ، دچار محدودیت هایی در زمینه ی تعداد و نوع کولر های گازی دلخواه خود می شوید.

ذکر این نکته الزامی است که در ساختمان هایی که تازه ساخت هستند برق کولر از تابلو برق مستقر در ورودی خانه گرفته می شود، ولی در ساختمان های قدیمی این برق را ،مستقیم از کنتور برق موجود در حیاط منزل می گیرند.

آیا ممکن است ، ما را در آشنایی با کولر گازی های مختلف و همچنین  در جهت انتخاب  بهترین و با کیفیت ترین کولر گازی کمک کنید؟

به طور کلی متراژ محیط ، اقلیم منطقه، و …. در انتخاب یک سیستم خنک کننده بسیار مهم و تاثیر گذارهستند . بنابراین باید از کارشناسان و متخصصان حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. اطلاعاتی همچون نوع کمپرسورها ، قابلیت کارکرد کولر و حتی اعتبار برند کولرعرضه کننده می تواند درانتخاب شما تاثیر گذار باشد.

آیا روشن بودن همزمان کولر آبی و کولر گازی مشکلی دارد ؟

بله ، کولر گازی  رطوبت را جذب می کند و هوایی پاک و سالم را به محیط وارد می کند و در زمان استفاده از کولرگازی حتما باید تمامی درب و پنجره ها بسته باشند. اما در مقابل  کولر آبی رطوبت را وارد محیط کرده و باز بودن پنجره و یا درب سالن یا اتاق الزامی می باشد. مهم تر از همه اینکه اختلاف دمای بین هوای بیرون و هوای تولید شده توسط کولر آبی بسیار ناچیز است. توجه کنید که حین استفاده از کولرهای آبی آلودگی ها محیط خارج نیز به فضای داخل ساختمان وارد می شوند. بنابراین استفاده ی همزمان از این کولر ها، کار درستی نیست .

سوال های رایج در باره ی انتخاب و خرید کولرگازی

نویسنده:zare

دسته‌بندی:مقالات آموزشی

تاریخ : دی ۲۹, ۱۳۹۶

سوال های رایج در باره ی انتخاب و خرید کولرگازی
4.8 (96%) 20 votes

اطلاعات تماس