کولرگازی های اسپلیت

آشنایی با سیستم کولرگازی های اسپلیت و نحوی کارکرد آن ها

کلمه ی اسپلیت به چه معناست؟

قبل از هر چیز بهتر است با معنای واژه ی اسپلیت آشنا شویم. اسپلیت در لغت به معنای دو تیکه می باشد. از این رو به کولرگازی هایی که به صورت دو تیکه هستند و از دو بخش تشکیل می شوند، اسپلیت می گویند. کولرگازی های اسپلیت دارای دو بخش پنل و موتور می باشند، قسمتی که در بیرون ساختمان قرار می گیرد موتور کولر و پنل همان قسمتی است که در داخل ساختمان ها نصب می گردد.

ویژگی های کولرگازی های اسپلیت

کولرگازی های اسپلیت از جدیدترین نوع کولرگازی موجود می باشند که مورد استقبال ویژه ای نیز قرار گرفته اند. این کولرگازی ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که در این متن قصد داریم به آن ها اشاره کنیم . یکی از مهم ترین تفاوت هایی که این کولرها با کولرهای معمولی دارند ، میزان مصرف برق آن هاست.باید بگوییم که این کولرها بسیار کم مصرف تر از مدل های قبلی هستند. برچسب انرژی  A  روی این کولرها بیانگر همین موضوع است.

طریقه ی کار کولرگازی های اسپلیت

کولرهای اسپلیت دارای دو بخش جدا می باشند. واحد تبخیر در قسمت یونیت داخلی قرار دارد و در داخل ساختمان ها نصب می شود. یونیت خارجی که کندانسور و کمپرسور در آن قرار دارند نیز، بیرون ساختمان قرار می گیرند. این یونیت ها با استفاده از دو لوله ی آلومینیومی ( یک لوله ی باریک و یک لوله ی ضخیم تر ) به هم متصل می شوند. کار لوله ی باریکتر، رساندن گاز سرد به یونیت داخلی و وظیفه ی لوله ی ضخیم تر انتقال گاز گرم از یونیت داخلی به یونیت خارجی است. یکی دیگر از مزیت های این کولر ها بهرمندی از سیستم کنترل از راه دور یا همان ریموت کنترل است. کولرهای اسپلیت نیز دارای دو مدل اینورتر و معمولی هستند. مصرف برق در مدل اینورتر حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد کمتر از کولرهای معمولی است.

نحوه ی اندازه گیری قدرت کولرگازی

واحد اندازه گیری قدرت کولرگازی BTU می باشد. به عبارت دیگر واحد BTU مقدار سرمای ایجاد شده را توسط کولرگازی در هر زمان مشخص می کند. در واقع هرچه BTU کولر بیشتر باشد سرمای آن نیز بیشتر است. مقدار BTU های موجود از ۹۰۰۰ تا ۹۶۰۰۰ است که باید با توجه به فضای مورد نظر مقدار مناسب را انتخاب کنید. برای مثال کولرگازی BTU18000 برای فضاهایی با صد متر زیربنا در ارتفاع ۲.۷ متر مناسب می باشند.درحالت استاندارد فاصله ی بین پنل های کولر ۶ الی ۱۰ متر است که  اگر این فاصله بیشتر شود، کارایی کولر نیز کاهش می یابد.

 کولرگازی چگونه کار می کند  ؟

روش سرماسازی در کولرها همانند یخچال و فریزرها است. یعنی با تبدیل شدن گاز به مایع فشار بالا رفته و سرما تولید می شود. با این حال شیوه ی خنک کردن رادیاتور ( کندانسور) در این دو وسیله کمی متفاوت است. به شکلی که در کولرگازی با استفاده از هوای دمیده شده بر رادیاتور میزان گرمای آن کاهش می یابد اما در یخچال ها فرایند خنک کردن هوا از طریق دمیدن هوا روی اپراتور انجام می شود.

احتیاط

تنها موردی که باید قبل از خرید این محصول به آن توجه کنید برچسب مصرف انرژی است. به سیستم موتور کولر دقت کنید ، کولر های مدل اینورتر مصرف انرژی کمتری دارند.

کولرگازی های اسپلیت

نویسنده:zare

دسته‌بندی:مقالات آموزشی

تاریخ : دی ۲۵, ۱۳۹۶

کولرگازی های اسپلیت
4.8 (95%) 4 votes

اطلاعات تماس